Wrocław korki Sony Ericson

Dawniej nawigator mógł właściwie tylko w jeden sposób określać położenie i znajdować właściwą drogę – poprzez obserwację ciał niebieskich i dokonywanie odpowiednich pomiarów. W dzisiejszych czasach tego typu metody praktycznie przeszły już do historii, a to dlatego, że powstało dla nich wiele różnych alternatyw.

Współcześnie zdecydowanie najpopularniejszymi urządzeniami nawigacyjnymi są systemy nawigacji satelitarnej. Korzystają z nich praktycznie wszyscy, począwszy od żeglarzy, a na rowerzystach skończywszy. Zdaje się, że tego typu sprzęt jest po prostu niezwykle uniwersalny. Z pewnością charakteryzuje się również dużą precyzją oraz jest banalnie prosty w obsłudze. Doszło nawet do tego, że GPS można mieć w telefonie komórkowym, co jest swoistym znakiem czasu.

Nawigacja może również odbywać się w oparciu o fale radiowe. Także ultrasonografy wykorzystuje się do takich celów (korzysta się z nich w łodziach podwodnych). Nawigacja nie musi opierać się wyłącznie o maszyny. Istnieje także instytucja pilota, którego rolą jest przeprowadzanie statków przez trudne dla żeglugi akweny czy też wspieranie kierowcy rajdowego na trasie.

W dzisiejszych czasach w gwiazdy patrzą raczej romantycy, a nie nawigatorzy, chociaż oczywiście również teraz dałoby się wykorzystywać tę metodę nawigacji. Nie byłoby to jednak optymalne rozwiązanie.