Kraków remonty - to bardzo msię dłuży

Jeśli jeździmy na co dzień samochodem i czasami mamy problemy ze znajdowaniem właściwej drogi, to powinniśmy zaopatrzyć się w system nawigacji satelitarnej. Tego typu urządzenia są również optymalnym rozwiązaniem dla pieszych, rowerzystów czy też żeglarzy. Nie oznacza to jednak, że GPS jest uniwersalnie najlepszym urządzeniem nawigującym. W niektórych sytuacjach zdecydowanie lepiej jest skorzystać z innych środków.

GPS nie ma na przykład zastosowania na łodziach podwodnych. One korzystają z nieco bardziej skomplikowanych rozwiązań, jakimi niewątpliwie są ultrasonografy. Fale ze sztucznych satelitów ziemskich zwyczajnie nie docierają pod powierzchnię wody, co sprawia, że GPS-y są tam całkowicie bezużyteczne.

Kierowcy rajdowi potrzebują bardzo szybkiej, precyzyjnej i bezpośrednio przekazywanej nawigacji. Dlatego też korzystają z pomocy pilotów, którzy za pośrednictwem zwięzłych i szybko wypowiadanych wskazówek pomagają im podczas jazdy w terenie i na jezdni. Podobną rolę ogrywa również pilot na statku, którego zadaniem jest wprowadzenie jednostki pływającej do portu bądź też nawigowanie jej po zatłoczonych akwenach.

Istnieje jeszcze nawigacja radiowa czy też najbardziej klasyczna, w której wykorzystuje się obserwację gwiazd. Jak widać, nie tylko GPS-y są wykorzystywane do nawigacji.