Jaworzno remonty oraz korki

Kiedy większość z nas słyszy o nawigacji, to pierwszym pojawiającym się wówczas skojarzeniem jest GPS, czyli system nawigacji satelitarnej. Trudno się dziwić, że mamy właśnie takie skojarzenia, skoro tego typu urządzenia są obecnie w powszechnym użyciu. Korzystają z nich kierowcy, żeglarze, piesi, a nawet rowerzyści. GPS możemy bez problemów zamontować niemal w każdym pojeździe, a nawet zainstalować go w telefonie komórkowym.

Nawigacja satelitarna nie jest jednak jedynym sposobem na skuteczne określanie położenia oraz wytyczanie właściwej trasy. Dawniej wykorzystywano do tego gwiazdy, co zresztą nadal można robić, chociaż – z drugiej strony – mało kto ma na to ochotę, kiedy dostępne są zdecydowanie skuteczniejsze sposoby.

Nawigacja może mieć również charakter radiowy. Do nawigowania służą także ultrasonografy, które znajdują się na wyposażeniu łodzi podwodnych. Także człowiek, który posiada odpowiednią wiedzę, umiejętności oraz przyrządy może zastępować GPS. Dzieje się tak podczas rajdów samochodowych czy też w momentach, w których trzeba bezpiecznie wprowadzić jednostkę pływającą do zatłoczonego portu. Chodzi tutaj o nawigację pilotową.

Przykładów alternatywnych sposobów nawigacji można podać więcej, jednak już w tym momencie można zrozumieć, że GPS nie jest jedyną opcją w tym temacie.