Jastrzębie-Zdrój remonty korki i utrudnienia drogowe play

W dzisiejszych czasach zdecydowanie najbardziej popularną formą nawigacji jest nawigacja satelitarna. System GPS możemy mieć nawet w telefonie komórkowym i trzeba przyznać, że tego typu aplikacje potrafią być niezwykle precyzyjne i użyteczne. Nie wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że istnieją również inne formy nawigacji.

Dawniej do znajdywania właściwej drogi i określania swojego położenia wykorzystywano gwiazdy, których położenie oceniano za pomocą urządzeń takich, jak sekstant. Współcześnie jednak mało kto korzysta z takiej alternatywy, ponieważ zwyczajnie posiadamy zdecydowanie skuteczniejsze urządzenia i metody.

Korzystanie z nawigacji satelitarnej jest możliwe w wielu miejscach, jednak nie we wszystkich. Na przykład pod powierzchnię wody nie docierają fale z satelitów. Tam stosuje się niezwykle skomplikowane metody nawigacji, które opierają się o ultrasonografy.

Są również takie przestrzenie, w których zdecydowanie praktyczniejsze od GPS-ów są inne sposoby nawigowania. Dobrym przykładem są tutaj akweny, na których jest duże zagęszczenie ruchu. W takich miejscach wykorzystuje się nawigację pilotową, ponieważ jest ona bezpieczniejsza dla jednostek pływających.

Jak widać, chociaż GPS jest niewątpliwie bardzo użytecznym sprzętem, to jednak są dla niego realne alternatywy.